Hebraic Political Studies תכלת המרכז האקדמי שלם דף הבית
    חיפוש   |    עגלת קניות
חדשות
ביקורות על ספרו של צ'רלס טיילור

"צ'רלס טיילור הוא פילוסוף ברוך כשרונות עם יכולות מרחיקות לכת, אבל הכשרון המרשים ביותר שלו הוא כוחו המופלא להנהיר מסורות, תרבויות ופילוסופיות שונות זו לזו... מר טיילור כותב על ייסורי המסורת האקזיסטנציאלית בניב הענייני של הפילוסופיה האנליטית האנגלוסקסית; הוא קושר לפוליטיקה של המרוץ הנוכחי למשרת הנשיא את הדבר שמבקרים רבים הגדירוהו כמשבר התודעה המודרנית שהחל במאות השש-עשרה והשבע-עשרה; וקולו, אם אהין לומר זאת, נשמע דומה עד מאוד לקולו של ג'ון דיואי, המגשר הצפון אמריקני הגדול... חלקו הגדול של מועקת המודרניות דוחק בנו לחשוב מחשבות מתוחכמות; ואילו הפרק האחרון שולח אותנו אל הקלפי ולישיבות מועצת עיר מגורינו. על מנת שהעולם המודרני יגשים את הטוב הטמון בו, אנו, האזרחים, צריכים לעמול על כך... ספרו הקצר של מר טיילור מלא כל כך בדברים טובים עד שאין זה מן הראוי להתלונן על מה שאין בו".

– אלן ראיין, ניו יורק טיימס בוק רוויו

"נקודת הזכות הגדולה של הספר הלא-טכני, הקצר והרב-עוצמה של טיילור (סדרה של הרצאות רדיו) הוא העזוז שבו הוא מנסח מחדש את הטיעון שהגל (ואחר כך דיואי) העלה בתוקף כנגד רוסו וקאנט: שאין אנו אינדיבידואלים אלא בהיותנו חברתיים. לאיש מאתנו אין עצמי שעלינו להיות נאמנים לו, מלבד העצמי שנטווה ביחסי גומלין עם הורים ואחים, חברים ואויבים, כנסיות וממשלות. אף אם נביא לעולם דבר מה חדש ואידיוסינקרטי, הוא יהיה לכל היותר שינוי קל במה שכבר היה קיים. להיות אותנטיים, להיות נאמנים לעצמנו, פירושו להיות נאמנים למשהו שנוצר בשיתוף עם הרבה מאוד אנשים... לב לבו של הטיעון של טיילור הוא ביקורת חריפה ומוצלחת לגמרי על שני רעיונות רעים המשתרגים זה בזה: שאתה נפלא רק משום שאתה – אתה, וש"כבוד לשונה" מצריך ממך לכבד כל בן-אנוש, וכל תרבות אנושית – בלי תלות במידת אווילותם או רשעותם... פרק מרגש הקרוי "שפות מעודנות"... לא שכנע אותי לחלוטין שעלינו לחשוש מפני סובייקטיביזם ולהישמר מאנטרופוצנטריזם, אבל הוא התקרב לכך. הפרק זעזע כמה מהאמנותיי היסודיות".

– ריצ'רד רורטי, לונדון רוויו אוף בוקס

"צ'רלס טיילור... מביא חזון מרענן לפולמוס על הידרדרות הערכים לרלטיביזם בלחץ המודרניות בכך שהוא מראה בראש ובראשונה שנימוקיו של כל צד מבולבלים או חד-צדדיים מכדי שיוכלו לעניין את בר-הפלוגתא שלו. הוא מפלס דרך בבלבול בהראותו כי שני הצדדים טועים משום שהם אינם מצליחים לראות מה נכון הן בהשקפתם הן בהשקפת יריביהם; בכך שהוא עושה עבור הצדדים את העבודה החיונית שהיא הבהרת נימוקיו של כל צד, הוא פותח את הדרך לפוליטיקה של התפייסות וליצירת אפשרות של חברה הומנית יותר... הבוננויות הצלולות של טיילור משחררות אותנו מהקללה המוטלת על שני הבתים בפולמוס על המודרניות ועל האי-נחת ממנה".

– ג'וזף קוטס, שיקגו טריביון

"טיילור הוא מהדוברים הבולטים ביותר של זמננו העמל על שילוב הבוננויות הטובות ביותר של המחשבה הליברלית והמחשבה הקהילתנית. טוב שיש ברשותנו זיקוק של מחשבתו על זהות מוסרית מודרנית, על בעיותינו ועל המצופה לנו, בצורה כה בהירה ותמציתית".

– אוֹוֶן פלאנאגן, אתיקס

"מועקת המודרניות –הכתוב בכנות עמוקה ותוך הדגשת העיקר – הוא הקדמה תמטית למחשבתו של צ'רלס טיילור, ואפשר להניח שגם לאישיותו... היצירה לוכדת רגע חשוב בתהליך של בחינת טבעה וערכה של המודרניות המאוחרת והיא משקפת את מסעו הפילוסופי של טיילור ואת פעילותו הפוליטית לאחרונה -- ומנימוקים אלו לבדם, יש לתת לה מקום באוסף. יתר על כן, לדעתי, היצירה כמעט מגיעה לשלמות מבחינה פדגוגית. היא מספיק מרתקת על מנת לעורר עניין בקרב מי שאינו מנוסה בפילוסופיה, ועם זאת, היא פתוחה ונשמרת מפסקנות במידה המצריכה ריכוז מצד הקורא ואת מעורבותו הרגשית. ואף שטיילור נוטה בדרך כלל למהלכים זהירים ומעודנים, כאן הוא נחשף הרבה יותר. הספר אישי במידה, ומתחשב בקהלו מבלי לחטוא בהתנשאות. אלו שלא קראו פילוסופיה פוליטית מזה זמן מה וחשים צער על כך, אלו הצריכים תרופת-נגד רכה לדלדולה של הרוח באמריקה של אלן בלום, ואלו אשר תהילתו של טיילור בעת האחרונה מסקרנת אותם – צפוי כי כל אלה יגלו כי הספר הוא בעל ערך מיוחד. אולם, יש ביצירה גם די והותר כדי לעניין את אלו שיש להם בקיאות רבה בקהילתנות של העת האחרונה ובמסע של טיילור בתוכה. טיילור כתב ספר של סיכום. סיכומים מעין אלה הם בדרך כלל מאירי עיניים, וסיכום זה אינו יוצא דופן".

– גרג פירץ, כתב העת הקנדי למדע המדינה

"החיים האינטלקטואלים העכשוויים נדמים לעתים לתגרה צורמנית... בתוך השאון הזה של צלילים מתנגשים קיים קול ברור, יציב ומעניין: קולו של צ'רלס טיילור. עבודתו של צ'רלס טיילור – הנהנה מהכרה רחבה כאחד הפילוסופים הצפון אמריקנים הבכירים בימינו – משמשת כבר מספר עשורים כמגדלור בסביבתנו הרוחשת צללים וצורות מעוותות, מגדלור הניזון מהמיטב במסורת ה- Bildung ההומניסטי....

הקריאה במועקת המודרניות, הכתוב בסגנון בהיר ונמרץ, מובטח שתהיה קריאה מרתקת במידה שווה הן לפילוסופים מן האקדמיה, הן לשאינם מומחים. בעידן של אדישות ציבורית ותבוסתנות מוסרית, הספר משמיע קריאה ברורה להמרצת ההשתתפות בחיים האזרחיים ולטיפוח אורח חיים אינדיבידואלי של זקיפות קומה שהוא שיר הלל לחירות ולאוטונומיה מוסרית, שאינו מידרדר לסובייקטיביזם".

– פרד דלמייר, רוויו אוף פוליטיקס

צור קשר זכויות דרושים שיתופי פעולה עותקים לביקורת פרסומים עתידיים